КНП "Центр комунікації"
Головна Новини Всіх киян закликали приєднатися до збереження первоцвітів

Всіх киян закликали приєднатися до збереження первоцвітів

03/03/2021Всіх киян закликали приєднатися до збереження первоцвітівУ лісах вже з’явилися перші весняні квіти, тому з 1 березня в Україні стартувала природоохоронна акція «Збережи первоцвіт». Вона триватиме протягом місяця. Крім патрулів на ринках і в місцях незаконної вуличної торгівлі, по всьому місту будуть розвішані плакати з попередженнями.
У Києві до патрулів правоохоронних та екологічних органів приєднаються екоактивісти, про що й оголосили на пресконференції у VCENTRI HUB при Центрі публічної комунікації та інформації.
-Ми просимо киян не залишатися осторонь, робити зауваження й роз’яснення продавцям, не купувати рослини, аби не створювати попит на них та повідомляти поліцію про порушників, — зазначив заступник директора Центру публічної комунікації та інформації Дмитро Кулібаба.

Первоцвіти занесені до Червоної книги України, згідно з якою їх заборонено зривати, продавати та купувати.

— Проте, багато диких квітів йдуть на продаж у перші тижні весни. До маленьких тендітних букетів найчастіше потрапляють найгарніші, найздоровіші квіти, — пояснює начальник відділу еколого-освітньої роботи НПП «Голосіївський» Андрій Хрутьба. А залишені у ґрунті лісів або луків суцвіття формують слабке насіння. При зриванні квітів цибулина та коріння ушкоджується, з’являється можливість проникнення бактерій та інших мікроорганізмів в рану. Якщо рослину зірвано, через відсутність листя вона не може шляхом фотосинтезу створювати поживні речовини в цибулині. Все це призводить до того, що там, де цього року будуть зірвані первоцвіти, наступного їх може не бути зовсім. Первоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти — зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, мурах, комах, котрі захищають ліс від шкідників. Зникнення первоцвітів ставить під загрозу цілу екосистему.

Київ має унікальну флору. Зокрема в «Екопарку Осокорки» цвітуть червонокнижні півники Сибірські та півники болотяні, які також є першими весняними квітами.
-На осокорківських луках часто доводиться боротися зі знищувачами півників, які заїжджають сюди на машинах і зривають квіти на продаж, — підкреслила членкиня ГО «Екопарк Осокорки» Людмила Пейч. — Проте поліція немає у своєму списку охоронюваних рослин саме червонокнижних півників. Ми готові створити новий методичний матеріал та інфографіку для поліції та всіх активістів, які братимуть участь у рейдах з охорони природи.

Вікторія Бундзяк, начальниця відділу еколого-освітньої роботи Карпатського біосферного заповідника, розповіла, що у Рахові в ці дні заповідник разом з учнями шкіл проводить справжні маніфестації на вулицях міста, нагадуючи мешканцям, що не можна не тільки зривати, а й купувати весняні квіти, щоб не створювати продавцям попиту.
Яніна Лучейко, співзасновниця екотуристичної громадської організації «Зелене Серце Карпат» закликала не робити фото й селфі серед проліска, білосніжників, шафрану Гейфеля, та інших перших квітів. Адже туристи не тільки витоптують ґрунт на квіткових галявинах. Викладаючи гарні фото у соцмережі вони несвідомо мотивують інших робити те саме, або ж купувати квіти.

Інга Малько, екологиня, голова правління ГО «Стародуб», засновниця ККА «Eco-friendly» нагадала про відповідність за порушення законодавства та самовільне зривання первоцвітів.
-Адміністративна відповідальність за збір та реалізацію первоцвітів наступає відповідно до ч. 1 ст. 881 Адмінкодексу України, і тягне за собою штрафи від 510 до 1700 грн із конфіскацією рослин, — уточнила Інга Малько. — Згідно з ч. 2 цієї ж статті зривання червонокнижних рослин у межах природно-заповідного фонду, або рослин, які охороняються міжнародними договорами, тягнуть за собою штраф від 1700 до 3655 грн. Але окрім штрафів, порушники мають ще сплатити компенсацію за кожну здобуту рослину. Наприклад: черемша (цибуля ведмежа) коштуватиме 62 грн за штуку, шафран (крокус) та підсніжник — від 49 до 62 грн в залежності від виду, сон трава — від 37 до 62 грн в залежності від виду.

За матеріалами сайту "Вечірній Київ"